تبلیغات
آن روی سكه - فرقه یزیدی
آن روی سكه
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

به نام خدا

تا حالا درباره شیطان پرستی فلسفی آنتون لاوی كه بیشتر معروفه و كلی آدمای معروف موسیقی خودشونو مربوط بهش میدونن گفتم اما همونطور كه گفته بودم شیطان پرستی از قدیم رواج داشته و میخوام الان درباره یه فرقه قدیمی شیطان پرستی صحبت كنم اونم فرقه "یزیدی" هست و .....

به نام خدا

تا حالا درباره شیطان پرستی فلسفی آنتون لاوی كه بیشتر معروفه و كلی آدمای معروف موسیقی خودشونو مربوط بهش میدونن گفتم اما همونطور كه گفته بودم شیطان پرستی از قدیم رواج داشته و میخوام الان درباره یه فرقه قدیمی شیطان پرستی صحبت كنم اونم فرقه "یزیدی" هست ، اشتباه نكنید این فرقه ربطی به یزید نداره و قرنها قبل از بوجود آمدن این آدم لعین بوجود اومده  ... این فرقه یكی از فرقه های قدیمیه كه بانی اون شخصیه به اسم "عدی ابن مسافر اموی" (قرن سیزده قبل میلاد) . بعضیا این فرقه رو برداشته شده از آیین زرتشت میدونن اما خود یزیدیا این رو رد میكنن این فرقه تلفیقیه از باور زرتشتى، میترائى و صوفى. در این باور "یزدان" در آغاز مرواریدى آفرید كه پس از گذشت چهل هزار سال شكست و ملك طاووس (شیطان)، فرشته مقرب یزدان، از خرده ریز همین مروارید "جهان مادى" را خلق كرد. پس از آن بود كه فرشتگان دیگر توسط یزدان خلق شدند. در این باور، "شیطان" نه دشمن خدا كه شریك او در خلقت جهان است "شیطان" نه فرشته مغضوب وسوسه گر كه آموزگارى خردمند براى انسان است. در این باور خدا پس از خلق انسان خودش را از ماجرا كنار كشیده و دخالتى در نیكى و بدى او ندارد. آنكه راه نیك و بد را نشان انسان میدهد همانا ملك طاووس است.

یكی از چیزهای جالب هم كه درباره مغضوب بودن شیطان از طرف خدا بهش اعتقاد دارن همین ظلم خدا به شیطانه ... همونطور كه میدونین جهان از 4 عنصر تشكیل شده : آب، خاك ، باد ، آتش . انسان از آب و خاك ساخته شده و شیطان ترکیبی از آتش و ترکیب آب و خاك منوط به تحت تاثیر قرار گرفتن آتشه و فی نفسه آتش ترجیح دارد بر آب و خاک و شیطان که جنسیت آتش دارد نمیتواند بر ترکیبی از اب و خاک سجده کند چون در مقام بالا تر قرار میگیرد و اینطوری نتیجه میگیرن خدا به شیطان ظلم كرده و درسته كه شیطان مخلوق خداست اما از انسان برتره و شیطان از این جهت مورد پرستش قرار میگیره که حکم یه موجود صاحب حق در مقابل خدا پیدا میکنه و اونا به تبعیض خدا گه در حق شیطان بود اعتراض دارن .... فرقه های قدیمی شیطان پرستی كه تو ایران هستند شاخه هایی از همین یزیدیا هستن با كمی تفاوت .

اینجا میتونین یه سری عكسای مربوط به حج شیطان پرستا رو ببینین!

نوع مطلب :
برچسب ها :
یکشنبه 17 بهمن 1389 :: نویسنده : صادق ابراهیمی


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : صادق ابراهیمی
نویسندگان
نظرسنجی
ایا این وب لاگ خوب است؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :