تبلیغات
آن روی سكه - مقام سوم:به كه باید پناه برد؟
آن روی سكه
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

مقام سوم : به که باید پناه برد؟ :

واضح است که انسان عاقل دست احتیاج به جانب کسى دراز مى کند که بر رفع احتیاج او قادر باشد و به کسى التجا ] =پناه [ مى برد که التجا به او ، وى را از ترس و وحشت و خسران و هلاکت رهایى بخشد ; و هویداست که جز ذات بى نیاز و غنىّ على الاطلاق ، کسى شایسته التجا و پناه بردن نمى باشد 

واضح است که انسان عاقل دست احتیاج به جانب کسى دراز مى کند که بر رفع احتیاج او قادر باشد و به کسى التجا ] =پناه [ مى برد که التجا به او ، وى را از ترس و وحشت و خسران و هلاکت رهایى بخشد ; و هویداست که جز ذات بى نیاز و غنىّ على الاطلاق ، کسى شایسته التجا و پناه بردن نمى باشد ; زیرا هر که جز اوست خود محتاج و نیازمند به اوست و کسى که فاقد چیزى است نمى تواند معطى آن چیز باشد ; بنابراین انسان باید به خدا پناه برد ; زیرا پناهگاه و پناه دهنده اى جز او نیست : «لا ملجأ إلاّ إلیه» و پناه بردن به خدا تقرب به اوست و هر چه انسان در مقام معرفت کامل تر و در تحصیل ملکات و اخلاق فاضله ساعى تر و در اطاعت و بندگى حق کوشاتر باشد به خداوند نزدیک تر شود و از مکاید شیطان و نفس امّاره بیشتر مصون و محفوظ ماند ; و هر چه در مقام معرفت سستى ورزد و در ملکات رذیله و اعمال سیّئه بیشتر فرو رود ، از حق دورتر و در چنگال شیطان بیشتر گرفتار گردد ; و بالجمله ملجأ و پناهى جز خدا نیست و پناه بردن به او جز در طریق معرفت و بندگى و اطاعت او حاصل نشود .
و امّا پناه بردن به وسایط فیض الهى چنانچه در ادعیه و عوذات مأثوره وارد شده مانند
«أعوذ بعزّه الله ، و أعوذ بقدره الله ، و أعوذ بجلال الله ، و أعوذ بعظمه الله ، و أعوذ بجمع الله ، و أعوذ برسول الله ، و أعوذ بأسماء الله . . .»([۱۴]) .
و مانند
«أعوذ بوجه الله العظیم ، و بکلماته التامّات الّتی لا یجاوزهنّ برّ و لا فاجر ، وبأسمائه کلّها»([۱۵]) .
و در حدیث وارد شده :
«نحن کلمات الله التامّات»([۱۶]) ، «نحن وجه الله الّذی منه یؤتى»([۱۷]) ، «نحن الأسماء الحسنى»([۱۸]) ، عین پناه بردن به حق تبارک و تعالى است ; زیرا پناه به «واسطه» عین پناه به «ذى الواسطه» است ; و خاندان نبوّت و ولایت حبل الله المتین و عروه الوثقى و وجود ربطى بین خالق و خلقند و لحاظ استقلال در آن ها شرک است ، نه لحاظ ارتباط و اتصال .
___________________________________________________
[۱۴] .  به عزت و قدرت خدا و به شکوه و عظمت خدا و به جمع خدا و به پیامبر خدا و به نام هاى خدا پناه مى برم . کافى : ج۲ ، کتاب الدعاء ، باب الدعاء للعلل و الامراض ، ص۵۶۶ ، ح۸ .
[۱۵] .  به وجه خداوند بلند مرتبه و به کلمات کامل او که هیچ انسان خوب و بدى از آن ها تجاوز نمى کند و به تمام نام هاى خدا پناه مى برم . طب الأئمّه : ص۱۰۸ و بحار الأنوار : ج۹۲ ، ص۸۲ ، ح۲ .
[۱۶] .  ما کلمات کامل خداوند هستیم . ر . ک : مستدرک سفینه البحار : ج ۳ ، ص ۱۶۶ و ج ۹ ص ۱۵۹ .
[۱۷] .  ما همان وجه خدا هستیم که مردم از طریق آن وارد مى شوند . مناقب آل أبی طالب : ج۴ ، ص۲۳۴ و بحار الأنوار : ج۲۴ ، ص۱۹۲ ، ح۷ .
[۱۸] .  ما نام هاى نیک خدا هستیم . کافى : ج۱ ، ص۱۴۳ ، ح۴ ، از حضرت صادق(علیه السلام) : «نحن و الله الأسماء الحسنى . . .» 
نوع مطلب :
برچسب ها :
پنجشنبه 23 دی 1389 :: نویسنده : صادق ابراهیمی


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : صادق ابراهیمی
نویسندگان
نظرسنجی
ایا این وب لاگ خوب است؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :